Boba WrapBoba Wrap (ex Sleepy Wrap) безбедно го држи вашето малечко блиску до вас. Таа е идеална носилка како за првите месеци на новороденчето, така и подоцна. Може да се користи за носење и на предвреме родени бебиња.

Овозможува директен контакт со бебето " кожа на кожа", едноставно доење, како и рано поврзување ... тоа ќе го слуша вашиот глас, чукањето на срцето, топлина на телото, движењето, сето тоа го смирува бебето .

Таа е дизајнирана за првата година од животот на вашето бебе, но тоа не значи дека нема да ја користите и потоа. Ќе може да се носите се’ додека ви е убаво на двајцата.

 

 

Се’ е до материјалот ...     

Boba Wrap е мека, удобна и растеглива, и благодарение на посебното ткаење на материјалот, овозможува бебето да има добра потпора преку цело тело

совршено лежи преку телото на бебето

Нема потреба да ја одврзувате кога треба да го извадите од марамата

Бебињата многу бргу заспиваат во марамата!

Овозможува дискретно доење

 


 

      Одлична потпора на тежината ...    

 

Тежината  е рамномерно распоредена преку двете ваши раменици и грбот. Овозможува бебето да го носиме високо и блиску до нашето тежиште, па носењето е удобно и истовремено имате слободни раце.

Може со саати да се гушкате со бебето!

Голема предност на Boba Wrap е едноставното местење и користење.

Прво ја врзуваме и потоа бебето го сместуваме во неа.

Нема потреба да ја одврзувате за да го извадите бебето од неа. Потоа повторно лесно ќе го ставите бебето во марамата.

Повеќе информации како се мести и користи

 


Цена: еднобојни 3200, дезенирани 3400 ден.

Достапни бои - кликнете за поголема слика!


Се користи од прв ден до 18 месеци

Материјал: 95% памук, 5% спандех

Универзална величина, одговара на сите

Убави бои и дезени, одговараат на сечиј вкус

Се пере во машина, со благ детергент на програма за осетливи работи.
Сушете на воздух, може и во сушара на ниска температура.
Совет плус: Не користете омекнувач!Мислења од тие што купиле, превземени од Фејсбук
страната на Бебе Слинг

Nie si se obezbedivme so Sleepy Wrap i iskreno ja preporacuvame na site novi i idni mamicki koi sakaat da si go olesnat sekojdnevieto a voedno postojano da go guskaat svoeto bebe :)

Јасна Цветковска-Велковска (29.02.2012)

Nasata omilena marama za spienje i nosenje

Ана Стојаноска (09.12.2010)

 

 

Почести прашања

Од кога можам да го носам моето бебе во Боба Врап?

Ниедно бебе не е мало за да се носи во Боба Врап. Тоа поминало 9 месеци во  стомакот на мама и на него му е поубаво да биде ушушкано во вашата прегратка,  отколку да лежи во количка или креветче. Впрочем Боба Врап е дизајниран специјално за бебиња. Материјалот ве обвиткува перфектно и вас и бебето.  Дури и предвреме родените бебиња може да се носат во Боба Врап! Никогаш нема никаков притисок на бебето во било која точка. Нема ограничување колку долго да го носите - колку повеќе толку подобро!

Дали ќе го разгалам бебето ако го носам?

Не. Сосема спротивно. Носените бебиња се чувствуваат сигурни и сакани и кога ќе пораснат имаат поголема самодоверба.  Испитувањата покажале дека  бебињата кои се носат се осамостојуваат порано и понатака повеќе сакаат да одат сами отколку да бидат носени во раце.

Дали е во ред носењето во однос на неговото грбче?

Боба Врап е дизајниран така да не прави притисок на ниедна точка од  телото на бебето. Ноџињата, колковите и ’рбетот имаат целосна потпора, овозможувајќи им правилна положба. Не постои ограничување околу носењето. Може да го носите бебето во марамата цел ден, бидејќи директниот физички контакт е од огромна важност за неговиот развој во секој поглед, нарочито во првите месеци.

Колку цврсто треба да ја врзам марамата?

Марамата треба да биде заврзана цврсто, односно не треба да се остава простор за да се смести бебето (бидејќи е еластична). Секако, не треба да биде  ни премногу стегната - но во тој случај бебето веднаш ќе реагира! Ако имате чувство дека бебето “тоне“ надолу, едноставно заврзете ја поцврсто. Еднаш-двапати и нареден пат ќе знаете колку треба! Ќе имате чувство како да имате маица на себе :)

 

Упатства  Како се мести?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22.10.2018 13:04:05